1A/2A Boy’s and Girl’s State Basketball Tournament Starts On Thursday

Views

Girls

2A

Advertisement - Story continues below...

Thursday, March 5

(#3W) Thermopolis vs. (#2E) Burns – 9 a.m.

(#4E) Big Horn vs. (#1W) Lyman – 10:30 a.m.

(#3E) Tongue River vs. (#2W) Wyoming Indian – 4:30 p.m.

(#4W) Shoshoni vs. (#1E) Southeast – 6 p.m.

 

Friday, March 6

Consolation Round:

Thermop/Burns loser vs. Big Horn/Lyman loser – 9 a.m. Loser out

Tongue Rvr/WI loser vs. Shoshoni/Southeast loser – 10:30 a.m. Loser out

Semi-Finals

Thermopolis/Burns winner vs. Big Horn/Lyman winner – 4:30 p.m.

Tongue River/WI winner vs. Shoshoni/Southeast winner – 6 p.m.

 

Saturday, March 7

TB – 9 a.m. at Events Center Consolation Championship

TBA – 10:30 a.m. at Events Center 3rd Place

TBA – Around 6:30 p.m. at Events Center Championship

 

1A Girls

Thursday, March 5

(#3W) Encampment vs. (#2E) H.E.M.  – 9 a.m.

(#4E) Lingle-Ft. Laramie vs. (#1W) Cokeville – 10:30 a.m.

(#3E) Kaycee vs. (#2W) St. Stephens – 4:30 p.m.

(#4W) Little Snake River vs. (#1E) Upton – 6 p.m.

 

Friday, March 6

Consolation Round

Encamp/H.E.M. loser vs. Lingle-Ft. Lar/Cokeville loser – 9 a.m. Loser out

Kaycee/St. Step loser vs. LSR/Upton loser – 10:30 a.m. Loser out

Semi-Finals

Encamp/H.E.M. winner vs. Lingle-Ft. Lar/Cokeville winner – 4:30 p.m.

Kaycee/St. Stephens winner vs. LSR/Upton winner – 6 p.m.

 

Saturday, March 7

TBA – 9 a.m.  Consolation Championship

TBA – 10:30 a.m. at Casper College 3rd Place

TBA – Around 5 p.m. at Events Center Championship

 

 

Boys

2A

Thursday, March 5

(#3E) Tongue River vs. (#2W) Rocky Mountain – Noon

(#4W) Lyman vs. (#1E) Pine Bluffs – 1:30 p.m.

(#3W) Wind River vs. (#2E) Lusk – 7:30 p.m.

(#4E) Burns vs. (#1W) Greybull  – 9 p.m.

Friday, March 6

Consolation Round:

Tongue Rvr/Rocky Mt. loser vs. Lyman/Pine Bluffs loser – Noon loser out

Wind River/Lusk loser vs. Burns/Greybull loser – 1:30 p.m. Looser out

Semi-Finals

Tongue Rvr/Rocky Mt winner vs. Lyman/Pine Bluffs winner – 7:30 p.m.

Wind River/Lusk winner vs. Burns/Greybull winner – 9 p.m.

 

Saturday, March 7

TBA – Noon at Events Center Consolation Championship

TBA – 3 p.m. at Casper College 3rd Place

TBA – Around 8 p.m. at Events Center Championship

 

 

1A Boys

Thursday, March 5

(#3E) Lingle-Ft. Laramie vs. (#2W) St. Stephens – Noon

(#4W) Little Snake River vs. (#1E) Kaycee – 1:30 p.m.

(#3W) Cokeville vs. (#2E) Upton – 7:30 p.m.

(#4E) Normative Services vs. (#1W) Burlington – 9 p.m.

 

Friday, March 6

Consolation Round

Lingle-Ft. Lar/St. Step loser vs. LSR/Kaycee loser – Noon loser out

Cokeville/Upton loser vs. Normative Services/Burlington loser – 1:30 p.m. Loser out

Semi-Finals

Lingle-Ft. Laramie/St. Stephens winner vs. Little Snake River/Kaycee winner – 7:30pm

Cokeville/Upton winner vs. Normative Services/Burlington winner – 9pm

 

Saturday, March 7

TBA  – Noon at Casper College Consolation Championship

TBA – 1:30 p.m. at Casper College 3rd Place

TBA – 3:30 p.m. at Events Center Championship

Read More: Wyoming High School 2A/1A Boys Basketball State Tournament 2015 [POLL] | http://wyopreps.com/wyoming-high-school-2a-1a-boys-basketball-state-tournament-2015-poll/?trackback=tsmclip