Boy’s High School Basketball Standings, Scores and Upcoming Schedule

Views

Boy’s Basketball Standings

4A East

Cheyenne East 8-2

Advertisement - Story continues below...

Laramie 7-3

Cheyenne South 7-4

Sheridan 6-4

Cheyenne Central 5-6

Gillette 5-6

 

4A West

Kelly Walsh 7-2

Evanston 7-4

Riverton 5-5

Natrona 4-6

Rock Springs 2-9

Green River 0-10

 

3A Northeast

Douglas 8-2

Buffalo 7-3

Worland 5-4

Newcastle 3-6

 

3A Southeast

Rawlins 8-2

Wheatland 7-2

Glenrock 8-3

Torrington 1-8

 

3A Northwest 

(Conference Record,Overall Record)

Cody 1-0, 6-4

Lander 0-0, 6-5

Powell 0-0, 5-5

Lovell 0-1, 3-5

 

3A Southwest 

(Conference Record, Overall Record)

Star Valley 2-0, 6-4

Jackson 1-0, 5-5

Pinedale 0-1, 1-9

Mountain View 0-2, 2-8

 

2A Northeast

Big Horn 5-9

Moorcroft 4-9

Tongue River 2-12

Wright 2-10

Sundance 1-7

 

2A Southeast

(Conference Record, Overall Record)

Pine Bluffs 1-0, 8-1

Lusk 1-0, 8-3

Burns 1-1, 3-8

Southeast 0-0, 4-5

Saratoga 0-2, 2-8

 

2A Northwest

Greybull 7-3

Rocky Mountain 8-4

Riverside 6-4

Shoshoni 7-5

Thermopolis 5-5

 

2A Southwest

(Conference Record, Overall Record)

Big Piney 1-0, 10-3

Lyman 3-1, 5-6

Wyoming Indian 1-1, 11-3

Kemmerer 0-1, 0-11

Wind River 0-2, 10-3

 

1A Northeast

Kaycee 3-0, 8-2

Hulett 1-1, 4-7

Normative Services 1-1, 2-4

Upton 0-0, 9-2

Arvada-Clearmont 0-1, 3-9

Midwest 0-2, 1-11

 

1A Southeast

Lingle-Ft. Laramie 8-2

Guernsey-Sunrise 8-3

Glendo 4-3

Rock River 6-6

H.E.M. 3-7

 

1A Northwest

(Conference Record, Overall Record)

Burlington 1-0, 7-4

St. Stephens 1-1, 4-7

Meeteetse 0-0, 5-6

Ten Sleep 0-0, 3-6

Dubois 0-1, 2-8

 

1A Southwest

(Conference Record, overall record)

Little Snake River 3-0, 9-4

Cokeville 2-1, 10-4

Encampment 1-2, 9-3

Farson-Eden 0-3, 3-9

 

Boy’s Weekend Scores

Thursday, January 15

Class 2A

Faith, SD 89 Moorcroft 39

Class 1A

Newell, SD 63 #2 Upton 54

Normative Services 80 Midwest 76

Inter-Class

1A Kaycee 50 2A Big Horn 49

2A Wright 57 1A Hulett 42

 

Friday, January 16

Class 4A

#1 Cheyenne East 75 Scottsbluff, NE 69

Rapid City, SD Central 62 #3 Gillette 61

Cheyenne South 67 Green River 51

Laramie 59 Rock Springs 43

Billings, MT Senior 61 Sheridan 47

Class 3A

#3 Douglas 65 #1 Rawlins 63

Buffalo 46 #5 Cody 39

Powell 58 Worland 56

Mitchell, NE 71 Torrington 44

Star Valley 70 Pinedale 36

Class 2A

#1 Wyoming Indian 65 #3 Wind River 59

Big Piney 69 #2 Lyman 62

#4 Rocky Mountain 62 Big Horn 39

Greybull 68 Tongue River 31

Burns 53 Saratoga 45

Class 1A

#4 Little Snake River 52 Farson-Eden 47

#5 Cokeville 52 Encampment 44

Hulett 46 Arvada-Clearmont 42

Kaycee 62 Midwest 40

Guernsey-Sunrise 53 H.E.M. 36

Rock River 71 Meeteetse 68 2OT’s

St. Stephens 74 Dubois 57

Inter-Class

(#4 4A) Evanston 53 3A Jackson 51 OT

(#1 1A) Burlington 61 2A Shoshoni 39

2A Lusk 58 (#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 41

(#2 1A) Upton 47 2A Moorcroft 36

4A Riverton 63 3A Lander 55

3A Mountain View 69 2A Kemmerer 33

 

Saturday, January 17

Class 4A

#2 Kelly Walsh 68 Gering, NE 40

Rapid City, SD Stevens 83 #3 Gillette 71

Sheridan 57 #5 Natrona 45

Scottsbluff, NE 50 Cheyenne Central 35

Cheyenne South 54 Rock Springs 48

Laramie 74 Green River 38

Class 3A

#1 Rawlins 67 Mountain View 61

#2 Wheatland 77 Newcastle 58

#3 Douglas 68 Powell 46

#5 Cody 56 #4 Glenrock 50

Lander 75 Buffalo 64

Jackson 53 North Ashton, ID North Fremont 40

Class 2A

#1 Wyoming Indian 67 #4 Rocky Mountain 61

#5 Pine Bluffs 86 Saratoga 52

Greybull 75 Big Horn 29

Riverside 59 Tongue River 44

Belle Fourche, SD 54 Wright 49

Moorcroft 64 Edgemont, SD 42

Lusk 52 Burns 28

Big Piney 66 Thermopolis 42

Shoshoni 61 Kemmerer 36

Class 1A

#1 Burlington 89 St. Stephens 49

#2 Upton 46 Wall, SD 37

#4 Little Snake River 48 #5 Cokeville 28

Arvada-Clearmont 51 Ten Sleep 36

Guernsey-Sunrise 82 Midwest 53

Kaycee 76 Normative Services 52

Meeteetse 40 H.E.M. 37

Wind River JV 58 Dubois 55

Encampment 62 Farson-Eden 50

Inter-Class

(#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 41 2A Southeast 40

1A Hulett 63 2A Sundance 54

 

Upcoming schedule

Tuesday, January 20

Class 2A

Newell, SD at Sundance

Class 1A

Laramie Freshmen at Glendo

Mitchell, NE at Lingle-Ft. Laramie

Encampment at H.E.M.

Moorcroft JV at Normative Services

Inter-Class

2A Thermopolis at 3A Worland

 

Wednesday, January 21

Class 1A

Bancroft, ID North Gem at Cokeville

 

Thursday, January 22

Class 4A

Natrona vs. Kelly Walsh – 8pm at Casper College

Green River at Evanston

Class 2A

Wright at Moorcroft

Class 1A

Lingle-Ft.Laramie at Guernsey-Sunrise

Inter-Class

2A Lyman at 3A Mountain View

 

Friday, January 23

Class 4A

Cheyenne Central vs. Cheyenne East – TBA at Storey Gym

Cheyenne South at Sheridan

Laramie at Gillette

Rock Springs at Riverton

Class 3A

Worland at Douglas

Buffalo at Newcastle

Glenrock at Wheatland

Rawlins at Torrington

Lander at Cody

Powell at Lovell

Jackson at Pinedale

Mountain View at Star Valley

Class 2A

Big Horn at Wright

Moorcroft at Tongue River

Sundance at Hill City, SD

Lusk at Southeast

Burns at Pine Bluffs

Rocky Mountain at Riverside

Thermopolis at Greybull

Lyman at Shoshoni

Wind River at Big Piney

Wyoming Indian at Kemmerer

Class 1A

Arvada-Clearmont at Normative Services

Upton at Kaycee

Rock River at H.E.M.

Meeteetse at Dubois

St. Stephens at Ten Sleep

Little Snake River at Meeker, CO

Inter-Class

1A Encampment at 2A Saratoga

 

Saturday, January 24

Class 4A

Cheyenne South at Gillette

Laramie at Sheridan

Riverton at Green River

Rock Springs at Evanston

Class 3A

Newcastle at Worland

Douglas at Buffalo

Torrington at Glenrock

Wheatland at Rawlins

Lander at Powell

Class 2A

Tongue River at Sundance

Pine Bluffs at Lusk

Southeast at Burns

Greybull at Rocky Mountain

Shoshoni at Riverside

Wind River at Kemmerer

Wyoming Indian at Big Piney

Class 1A

Kaycee at Guernsey-Sunrise

St. Stephens at Normative Services

Rock River at Encampment

H.E.M. at Farson-Eden

Meeteetse at Burlington

Dubois at Ten Sleep

Inter-Class

2A Thermopolis at 3A Lovell

2A Saratoga at 1A Little Snake River

Read More: Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Jan. 20-24, 2015 | http://wyopreps.com/wyoming-high-school-boys-basketball-scoreboard-jan-20-24-2015/?trackback=tsmclip