RSHS Girls Indoor Track Team Takes 3rd at State; Boys Take 11th

Views

ROCK SPRINGS– The Rock Springs High School indoor track and field team competed at the 2019 State Indoor Track and Field Championships over the weekend in Gillette.

The girls team was able to clench 3rd place, while the boys took 11th place.

Alyssa Bedard took first in the 55 meter dash, the 200 meter dash, the 55 meter hurdles. Bedard also took first in the 4×200 meter relay, along with teammates Rhys Brandt, Jenae Ramirez, and Favour Wanjoku with a time of 1:47.28.

Wanjoku also placed first in the long jump and triple jump, as well as fourth place in the 55 meter dash.


Rock Springs High School sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:


Ramirez took second in the 400 meter run, and she placed third in both the 4×400 and 4×800 meter relays.

Other Lady Tigers on the 4×400 meter relay included Shaunti Longfellow, Kenady Nacey, and Hanna Shuler with a time of 4:17.99. The 4×800 team included Ramirez, Longfellow, Shuler, and Alex Riley with a time of 10:19.23.

Shaunti Longfellow also secured a sixth-place finish in the 800 meter run, while Damon Longfellow took sixth in the boys 400 meter run.

Check out the complete state results for RSHS below.

Girls Results

Girls 55 Meter Dash

  • 1. Alyssa Bedard 7.33
  • 4. Favour Wanjoku 7.52
  • 17. Rhys Brandt 7.83

Girls 200 Meter Dash

  • 1. Alyssa Bedard 26.07
  • 18. Rhys Brandt 28.17
  • 35. Olivia Politi 29.98

Girls 400 Meter Run

  • 2. Jenae Ramirez 1:00.57
  • 20. Olivia Politi 1:07.66
  • 24. Kenady Nacey 1:08.20

Girls 800 Meter Run

  • 6. Shaunti Longfellow 2:24.89
  • 23. Alex Riley 2:39.04
  • 30. Scarlett Sisemore 2:46.29

Girls 1600 Meter Run

  • 43. Erin Poyer 2:54.09
  • 13. Hanna Shuler 5:40.12
  • 25. Alex Riley 5:54.27
  • 37. Scarlett Sisemore 6:10.73
  • 45. Syd Shannon 6:28.72

Girls 3200 Meter Run

  • 16. Syd Shannon 13:15.23
  • 20. Scarlett Sisemore 13:33.93
  • 21. Kayla Smith 13:58.38

Girls 55 Meter Hurdles

  • 1. Alyssa Bedard 8.42

Girls 4×200 Meter Relay

  • 1. RSHS A- Alyssa Bedard, Rhys Brandt, Jenae Ramirez, Favour Wanjoku 1:47.28

Girls 4×400 Meter Relay

  • 3. RSHS A- Shaunti Longfellow, Jenae Ramirez, Kenady Nacey, Hanna Shuler 4:17.99

Girls 4×800 Meter Relay

  • 3. RSHS A- Shaunti Longfellow, Jenae Ramirez, Hanna Shuler, Alex Riley 10:19.23

Girls 1600 Sprint Medley

  • 8. RSHS A- Rhys Brandt, Olivia Politi, Shaunti Longfellow, Hanna Shuler 4:30.36

Girls High Jump

  • 10. Kia Comstock 4-08.00

Girls Long Jump

  • 1. Favour Wanjoku 17-05.50

Girls Triple Jump

  • 1. Favour Wanjoku 37-08.00

Girls Team Scores

  • 1. Laramie 112
  • 2. Cheyenne Central 93
  • 3. Rock Springs 89
  • 4. Sheridan 60
  • 5. Thunder Basin 50.5
  • 6. Kelly Walsh 48
  • 7. Cody 31.5
  • 8. Cheyenne East 29
  • 9. Natrona 27.5
  • 10. Star Valley 22
  • 11. Evanston 21
  • 12. Cheyenne South 14
  • 13. Campbell County 11
  • 14. Riverton 9.5
  • 15. Worland 4
  • 16. Lovell 2

Rock Springs High School sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:


Boys Results

Boys 55 Meter Dash

  • 13. Kevin Mei 6.81
  • 34. Destry Stevenson 7.09
  • 51. Edgar Granados 7.45
  • 53. Ivan Salcido 7.52

Boys 200 Meter Dash

  • 19. Kevin Mei 24.30
  • 34. Seth Hymas 24.99
  • 36. Destry Stevenson 25.09

Boys 400 Meter Run

  • 6. Damon Longfellow 52.87
  • 20. Emmanuel Odogwu 56.67

Boys 800 Meter Run

  • 35. Jackson Peek 2:15.99

Boys 1600 Meter Run

  • 28. Taden Morrell 4:57.73
  • 29. Micah Babcock 4:57.87
  • 36. Thomas Murphy 5:03.93
  • 45. Edmon Huang 5:10.57

Boys 3200 Meter Run

  • 28. Thomas Murphy 11:28.50
  • 29. Edmon Huang 11:32.66

Boys 55 Meter Hurdles

  • 10. Cole Goich 8.20
  • 11. Seth Hymas 8.28
  • 22. Edgar Granados 9.53

Boys 4×200 Meter Relay

  • 4. RSHS A- Kevin Mei, Erick Salcido, Cole Goich, Damon Longfellow 1:35.72

Boys 4×400 Meter Relay

  • 7. RSHS A- Dylan Christopherson, Damon Longfellow, Cole Goich, Emmanuel Odogwu 3:44.46

Boys 4×800 Meter Relay

  • RSHS A- Dylan Christopherson, Micah Babcock, Taden Morrell, Jackson Peek 8:58.68

Boys 1600 Sprint Medley

  • 5. RSHS A- Kevin Mei, Erick Salcido, Damon Longfellow, Cole Goich 3:50.72

Boys High Jump

  • 10. Emmanuel Odogwu 5-08.00

Boys Long Jump

  • 10. Seth Hymas 20-06.00
  • 37. Destry Stevenson 17-01.50

Boys Triple Jump

  • 13. Emmanuel Odogwu 39-07.00

Boys Shot Put

  • — Zach Geffre FOUL

Boys Team Scores

  • 1. Sheridan 106
  • 2. Star Valley 88
  • 3. Cheyenne East 71
  • 3. Natrona 71
  • 5. Laramie 68.5
  • 6. Thunder Basin 40
  • 7. Cheyenne Central 38
  • 8. Evanston 35
  • 9. Kelly Walsh 24.5
  • 10. Douglas 17
  • 11. Rock Springs 14
  • 12. Lovell 13
  • 13. Big Horn 11
  • 14. Mountain View 10
  • 14. Green River 10
  • 16. Campbell County 5
  • 17. Cody 2