CASPER — The 2019 WHSAA State Wrestling Championships took place over the weekend in Casper, Wyoming. Both Green River High School and Rock Springs High School competed in the state tournament.
Green River finished second overall. The Wolves had three state champions and totaled 204 points as a team.
Rock Springs also crowned three state champions. The Tigers recorded 186.5 team points to give them the fifth spot in the state tournament.
Advertisement - Story continues below...
Below are the results from the state competition. RSHS and GRHS wrestlers are bolded:
4A Team Scores
- Kelly Walsh 223.0
- Green River 204.0
- Cheyenne East 195.0
- Thunder Basin 187.5
- Rock Springs 186.5
- Natrona County 151.5
- Cheyenne Central 137.0
- Sheridan 131.0
- Evanston 99.0
- Laramie 50.0
- Cheyenne South 27.0
- Campbell County 11.0
4A-106
- 1st Place – Clayson Mele of Green River
- 2nd Place – Seamus Casey of Thunder Basin
- 3rd Place – Isaac Lopez of Cheyenne Central
- 4th Place – Landon Trujillo of Cheyenne East
- 5th Place – Brandon VanGieson of Evanston
- 6th Place – Colt Welsh of Campbell County
4A-113
- 1st Place – Dominic Martinez of Green River
- 2nd Place – David Stice of Cheyenne East
- 3rd Place – Jaxin Moore of Evanston
- 4th Place – Tim Henry of Rock Springs
- 5th Place – Lane Jackson of Kelly Walsh
- 6th Place – Adam Roberts of Cheyenne Central
4A-120
- 1st Place – Amos Solano of Cheyenne East
- 2nd Place – Hunter Goodwin of Sheridan
- 3rd Place – Kade Flores of Green River
- 4th Place – Devyn Mostellar of Kelly Walsh
- 5th Place – Kyler Henderson of Natrona County
- 6th Place – Jason Hoskins of Cheyenne East
4A-126
- 1st Place – Zack Vasquez of Rock Springs
- 2nd Place – Reese Osborne of Sheridan
- 3rd Place – Noah Hone of Kelly Walsh
- 4th Place – Kade Knezovich of Green River
- 5th Place – Garret Fletcher of Rock Springs
- 6th Place – Mikey Fischer of Cheyenne South
4A-132
- 1st Place – Jace Palmer of Kelly Walsh
- 2nd Place – Cyruss Meeks of Natrona County
- 3rd Place – Ashton Dupape of Rock Springs
- 4th Place – Kendell Cummings of Evanston
- 5th Place – Jacob Weipert of Green River
- 6th Place – Tyler Combridge of Sheridan
4A-138
- 1st Place – Cameron Metcalf of Rock Springs
- 2nd Place – Hayden Crow of Sheridan
- 3rd Place – Dylan Catlin of Thunder Basin
- 4th Place – Shawn Smith of Cheyenne East
- 5th Place – Kaeden Wilcox of Natrona County
- 6th Place – Justin Flores of Green River
4A-145
- 1st Place – Analu Benabise of Kelly Walsh
- 2nd Place – Warren Carr of Thunder Basin
- 3rd Place – Sam Henderson of Kelly Walsh
- 4th Place – Garrett Harris of Green River
- 5th Place – Johnathan Vroman of Cheyenne Central
- 6th Place – Dawsyn Winchell of Cheyenne East
4A-152
- 1st Place – Josh Kraus of Kelly Walsh
- 2nd Place – Jackson Hesford of Cheyenne East
- 3rd Place – RJ Stassinos of Rock Springs
- 4th Place – Quinn Heyneman of Sheridan
- 5th Place – Ryan Robertson of Thunder Basin
- 6th Place – Tanner Adam of Green River
4A-160
- 1st Place – Tristan Profaizer of Rock Springs
- 2nd Place – Brian Nicholson of Cheyenne Central
- 3rd Place – Kevin Anderson of Kelly Walsh
- 4th Place – Brenden Clem of Sheridan
- 5th Place – Jon Ty Leininger of Green River
- 6th Place – Landin Eldridge of Cheyenne East
4A-170
- 1st Place – Kole Kraus of Kelly Walsh
- 2nd Place – Riley Mitchell of Thunder Basin
- 3rd Place – Blaise Ronnau of Cheyenne East
- 4th Place – Andrew Johnson of Cheyenne Central
- 5th Place – Kaden Lloyd of Green River
- 6th Place – Andrew Gauthier of Cheyenne Central
4A-182
- 1st Place – Payton Tucker of Green River
- 2nd Place – Dayton Porter of Thunder Basin
- 3rd Place – Bradley Whitright of Cheyenne East
- 4th Place – Christopher Richter of Thunder Basin
- 5th Place – Luke Nathan of Kelly Walsh
- 6th Place – Coby Goossen of Cheyenne Central
4A-195
- 1st Place – Yahav Shraiber of Natrona County
- 2nd Place – Pablo Escalante of Evanston
- 3rd Place – Zech Aguilar of Laramie
- 4th Place – Val Herd of Cheyenne Central
- 5th Place – Dalton Black of Rock Springs
- 6th Place – Lucas Mizel of Cheyenne East
4A-220
- 1st Place – Terren Swartz of Thunder Basin
- 2nd Place – Jesus Alvarado of Kelly Walsh
- 3rd Place – Trevin Evenson of Natrona County
- 4th Place – Tanner Martin of Cheyenne Central
- 5th Place – Zach Higgins of Cheyenne East
- 6th Place – Marshall Brown of Cheyenne East
4A-285
- 1st Place – Trevon Smith of Natrona County
- 2nd Place – Dalton McInerney of Thunder Basin
- 3rd Place – Dylen Johnson of Thunder Basin
- 4th Place – AJ Kelly of Rock Springs
- 5th Place – Justin Vela of Sheridan
- 6th Place – Thomas Parke of Natrona County