Final Football Regular Season Standings and Playoff Glance

Views

Final Regular Season Standings

4A

 

Conference record first then overall

Courtesy of Wyopreps.com

Advertisement - Story continues below...

Gillette 8-1

Sheridan 8-1

Rock Springs 7-2

Kelly Walsh 5-4

Natrona 4-5

Laramie 4-5

Cheyenne East 4-5

Cheyenne South 3-6

Cheyenne Central 2-7

Evanston 0-9

 

3A East

Douglas 5-0, 7-1

Torrington 4-1, 6-2

Riverton 3-2, 3-5

Lander 1-4, 1-7

Rawlins 1-4, 3-5

Buffalo 1-4, 3-5

 

3A West

Powell 4-1, 5-3

Star Valley 4-1, 7-1

Green River 4-1, 7-1

Cody 2-3, 3-5

Worland 1-4, 3-5

Jackson 0-5, 1-7


Green River High School
sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:



2A East

Glenrock 6-0, 8-0

Big Horn 5-1, 7-1

Wheatland 4-2, 4-4

Newcastle 3-3, 4-4

Moorcroft 1-5, 2-6

Burns 1-5, 2-6

Thermopolis 1-5, 1-7

 

2A West

Mountain View 5-1, 7-1

Greybull 5-1, 7-1

Pinedale 4-2, 5-3

Lyman 3-3, 3-5

Lovell 3-3, 4-4

Big Piney 1-5, 1-7

Kemmerer 0-6, 0-8

 

1A East

Upton-Sundance 5-0, 8-0

Tongue River 4-1, 6-2

Pine Bluffs 3-2, 6-2

Southeast 2-3, 5-3

Wright 1-4, 3-5

Lusk 0-5, 1-7

 

1A West

Shoshoni 4-1, 5-3

Rocky Mountain 4-1, 6-2

Cokeville 4-1, 6-2

Saratoga 2-3, 2-6

Wind River 1-4, 1-7

Wyoming Indian 0-5, 0-8

6-Man East

Kaycee 7-0, 8-0

Guernsey-Sunrise 6-1, 6-2

Lingle-Ft. Laramie 5-2, 5-3

Midwest 4-3, 5-3

H.E.M. 3-4, 3-5

Normative Services 2-5, 2-6

Hulett 1-6, 1-7

Rock River 0-7, 0-8

 

6-Man West

Farson-Eden 7-0, 8-0

Meeteetse 5-2, 6-2

Little Snake River 5-2, 6-2

Burlington 5-2, 6-2

Dubois 3-4, 3-5

Riverside 2-5, 2-6

St. Stephens 1-6, 2-6

Ten Sleep 0-7, 1-7

2016 Playoff Glance

4A

First Round

Friday, October 28

#8 Cheyenne South at #1 Gillette

#5 Natrona at #4 Kelly Walsh

#6 Laramie at #3 Rock Springs

#7 Cheyenne East at #2 Sheridan

Semi-Finals

Friday, November 4

South/Gillette winner vs. Natrona/Kelly Walsh winner

Laramie/Rock Springs winner vs. East/Sheridan winner

Championship at Laramie:

TBA vs. TBA – Saturday, November 12 4pm

 

3A

First Round

Friday, October 28

(#4W) Cody at (#1E) Douglas – 6pm

(#3E) Riverton at (#2W) Star Valley

(#3W) Green River at (#2E) Torrington

(#4E) Lander at (#1W) Powell – 7pm

Semi-Finals

Friday, November 4

Cody/Douglas winner vs. Riverton/Star Valley winner

GR/Torrington winner at Lander/Powell winner

Championship at Laramie

TBA vs. TBA – Friday, November 11 3pm


Rock Springs High School
sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:



2A

First Round

Friday, October 28

(#4W) Lyman at (#1E) Glenrock – 7pm

(#3E) Wheatland at (#2W) Greybull

(#3W) Pinedale at (#2E) Big Horn

(#4E) Newcastle at (#1W) Mountain View

Semi-Finals

Friday, November 4

Lyman/Glenrock winner vs. Wheatland/Greybull winner

Pinedale/Big Horn winner vs. Newcastle/MV winner

Championship at Laramie:

TBA vs. TBA – Saturday, November 12 10am

 

1A

First Round

Friday, October 28

(#4W) Saratoga at (#1E) Upton-Sundance – 5pm

(#3E) Pine Bluffs at (#2W) Rocky Mountain

(#3W) Cokeville at (#2E) Tongue River

(#4E) Southeast at (#1W) Shoshoni – 5pm

Semi-Finals:

Friday, November 4:

Saratoga/Upton-Sundance winner vs. Pine Bluffs/Rocky Mt winner

Cokeville/Tongue River winner vs. Southeast/Shoshoni winner

Championship at Laramie

TBA vs. TBA – Saturday, November 12 1pm

 

6-Man

First Round

Friday, October 28

(#4W) Burlington at (#1E) Kaycee

(#3E) Midwest  at (#2W) Meeteetse

(#3W) Little Snake River at (#2E) Guernsey-Sunrise

(#4E) H.E.M. at (#1W) Farson-Eden

Semi-Finals

Friday, November 4

Burlington/Kaycee winner vs. Midwest/Meeteetse winner

Little Snake River/Guernsey-Sunrise vs. H.E.M./Farson-Eden winner

Championship at Laramie

TBA vs. TBA – Friday, November 11 Noon

Read More: Wyoming High School Football Playoffs 2016 [POLL] |