High School Volleyball Standings, Scores and Upcoming Schedule

Views

Wyoming HS Volleyball Standings

4A East

Courtesy of Wyopreps.com

Conference record then overall

Laramie 4-0, 18-3

Advertisement - Story continues below...

Gillette 4-1, 18-7 (1 score missing)

Cheyenne East 3-1, 21-7

Cheyenne Central 1-3, 11-16

Sheridan 1-4, 13-12 (1 score missing)

Cheyenne South 0-4, 3-13

 

4A West

Kelly Walsh 5-0, 22-6

Natrona 4-1, 13-10 (2 scores missing)

Evanston 3-2, 16-8

Green River 2-3, 10-12

Jackson 1-4, 9-11

Rock Springs 0-5, 3-19

 

3A East

West Quadrant

 Quadrant first then overall

Worland 3-0, 16-2

Buffalo 2-1, 16-3

Rawlins 1-2, 11-12

Thermopolis 0-3, 8-11

 

East Quadrant

Douglas 3-0, 17-7

Wheatland 2-1, 4-11

Torrington 1-2, 5-12

Newcastle 0-3, 2-19

 

3A West

North Quadrant

Riverton 2-0, 10-8 (1 score missing)

Cody 2-1, 12-8

Lander 1-2, 5-12

Powell 0-2, 7-9 (1 score missing)

 

South Quadrant

Star Valley 2-0, 18-1 (1 score missing)

Mountain View 2-0, 11-7 (1 score missing)

Lyman 0-2, 7-11 (1 score missing)

Pinedale 0-2, 0-13 (1 score missing)

 

2A Northeast

Wright 5-0, 18-3

Sundance 3-1, 13-7

Big Horn 3-1, 11-13

Upton 2-3, 7-12

Tongue River 1-4, 4-13

Moorcroft 0-5, 7-13

 

2A Southeast

Southeast 4-0, 12-6

Pine Bluffs 3-1, 10-4

Glenrock 2-2, 8-13

Burns 1-3, 6-12

Lusk 0-4, 10-8

 

2A Northwest

Greybull 4-0, 15-5

Shoshoni 2-1, 9-11

Lovell 1-2, 16-5

Rocky Mountain 1-2, 13-6

Riverside 0-3, 7-12

 

2A Southwest

Big Piney 2-0, 11-5

Kemmerer 2-0, 2-9

Wind River 0-2, 9-11

Wyoming Indian 0-2, 1-11

 

1A Northeast

Hulett 2-0, 5-14 (1 score missing)

Arvada-Clearmont 2-2, 10-14

Kaycee 1-1, 4-11 (1 score missing)

Midwest 1-3, 5-9 (2 scores missing)

 

1A Southeast

Lingle-Ft. Laramie 18-1

H.E.M. 12-6

Rock River 5-11 (1 score missing)

Guernsey-Sunrise 3-17 (1 score missing)

Glendo 1-10 (2 scores missing)

 

1A Northwest

Dubois 4-1, 8-9 (1 score missing)

Burlington 3-1, 6-11

Meeteetse 1-2, 4-12 (1 score missing)

Ten Sleep 1-2, 4-13 (2 scores missing)

St. Stephens 1-4, 3-8 (1 score missing)

 

1A Southwest

Encampment 4-0, 18-0

Farson-Eden 3-1, 12-4

Little Snake River 2-2, 14-3

Cokeville 1-3, 5-16 (2 scores missing)

Saratoga 0-4, 9-6


Rock Springs High School
sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:



 

Tuesday Scores

Class 4A

Cheyenne East 3 Laramie 0 (25-17, 25-10, 25-14)

Cheyenne Central 3 Cheyenne South 0 (25-12, 25-9, 25-14)

Class 3A

Riverton 3 Lander 0 (25-21, 25-13, 25-15)

Inter-Class

2A Pine Bluffs 3 1A Lingle-Ft. Laramie 1 (25-23, 25-18, 22-25, 25-17)

 

Upcoming Schedule

Wednesday, October 5

Class 4A

Rock Springs at Green River – 6pm

Inter-Class

3A Lyman at 1A Cokeville – 7pm

Thursday, October 6

Class 4A

Cheyenne East at Cheyenne Central – 6pm

Class 3A

Rawlins at Douglas

Class 2A

Leyton, NE at Pine Bluffs

Kemmerer at Big Piney

Class 1A

Glendo at H.E.M.

Montpelier, ID Bear Lake at Cokeville – 7pm

Inter-Class

1A Dubois at 2A Wyoming Indian

Friday, October 7

Class 4A

Laramie at Gillette

Cheyenne South at Sheridan

Evanston at Kelly Walsh

Jackson at Natrona

Class 3A

Buffalo at Newcastle

Thermopolis at Wheatland

Worland at Torrington

3A West Conference Duals at Riverton

Pinedale at Riverton – Noon

Lyman vs. Cody – Noon

Star Valley at Riverton – 3pm

Mountain View vs. Lander – 3pm

Pinedale vs. Powell – 3pm

Mountain View vs. Powell – 6pm

Star Valley vs. Cody – 6pm

Lyman vs. Lander – 6pm

Class 2A

Tongue River at Wright

Sundance at Big Horn

Glenrock at Burns

Pine Bluffs at Southeast

Rocky Mountain at Shoshoni

Riverside at Lovell

Wyoming Indian at Wind River

Class 1A

Kaycee Invitational

Schedule TBA

Teams Participating: Kaycee, Arvada-Clearmont, Hulett, Midwest, Glendo, Lingle-Ft. Laramie, Rock River, Meeteetse, Burlington, Ten Sleep, St. Stephens, Dubois, Farson-Eden, Little Snake River, Encampment, Saratoga

Saturday, October 8

Class 4A

Laramie at Sheridan

Cheyenne South at Gillette

Jackson at Kelly Walsh

Evanston at Natrona

Class 3A

Rawlins at Newcastle

Buffalo at Douglas

Worland at Wheatland

Thermopolis at Torrington

3A West Conference Duals at Riverton:

Lyman vs. Powell – 9am

Cody vs. Mountain View – 9am

Lander vs. Pinedale – 9am

Lyman vs. Riverton – Noon

Cody vs. Pinedale – Noon

Powell vs. Star Valley – Noon

Mountain View at Riverton – 3pm

Lander vs. Star Valley – 3pm

Class 2A

Sundance at Wright

Upton at Big Horn

Tongue River at Moorcroft

Lusk at Glenrock

Rocky Mountain at Riverside

Greybull at Lovell

Class 1A

Kaycee Invitational

Schedule TBA

Teams Participating: Kaycee, Arvada-Clearmont, Hulett, Midwest, Glendo, Lingle-Ft. Laramie, Rock River, Meeteetse, Burlington, Ten Sleep, St. Stephens, Dubois, Farson-Eden, Little Snake River, Encampment, Saratoga

 

 

Read More: Wyoming High School Volleyball Standings: October 2, 2016 |


Green River High School
sports coverage is brought to you by these amazing sponsors: