GRHS Indoor Track Team Competes at State

Views

GREEN RIVER- The Green River High School indoor track and field team competed at the 2019 Wyoming State Indoor Track and Field Championships over the weekend in Gilette.

The meet took place Friday and Saturday, March 1 and 2 and the Campbell County Recreation Center.

The boys team took 14th place, while the girls did not place. Check out the complete results for GRHS below.


Green River High School sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:


Girls Results

Girls 55 Meter Dash

  • 24. Ellie Kettering 7.98

Girls 200 Meter Dash

  • 25. Ellie Kettering 29.14
  • 37. Rachel Foster 30.04

Girls 400 Meter Run

  • 19. Lillian Munoz 1:07.32

Girls 800 Meter Run

  • 27. Madison Yoak 2:42.56
  • 34. Jade Arnell 2:47.60

Girls 1600 Meter Run

  • 28. Kaisa Arnell 5:55.33

Girls 55 Meter Hurdles

  • 22. Lillian Munoz 10.06

Girls 4×400 Meter Relay

  • 12. GRHS A- Lillian Munoz, Madison Yoak, Rachel Foster, Carly Kettering 4:32.08

Girls 4×800 Meter Relay

  • 12. GRHS A- Carly Kettering, Jade Arnell, Kaisa Arnell, Madison Yoak 11:01.03

Girls 1600 Sprint Medley

  • 11. GRHS A- Rachel Foster, Ellie Kettering, Lillian Munoz, Carly Kettering 4:42.10

Girls Triple Jump

  • 15. Ellie Kettering 30-11.50

Green River High School sports coverage is brought to you by these amazing sponsors:


Boys Results

Boys 55 Meter Dash

  • 33. Breyden Moorman 7.08
  • 55. Domenick Kunkle 7.64

Boys 200 Meter Dash

  • 22. Marcos Molina 24.54
  • 50. Breyden Moorman 25.93
  • 56. Josh Cudney 26.49
  • 65. Domenick Kunkle 27.92

Boys 400 Meter Run

  • 27. Jarrett Atkins 58.32
  • 29. Josh Cudney 58.61
  • 34. Alex Hlad 59.61

Boys 800 Meter Run

  • 46. Caeden Grubb 2:21.08
  • 54. Kaden Gailey 2:27.34
  • 56. Alex Hlad 2:31.80
  • 57. Jared Westenskow 2:35.57

Boys 1600 Meter Run

  • 5. Marcos Valerio 4:38.24
  • 50. Greg Sherwin 5:22.50
  • 60. Adam Robinson 5:59.79
  • 63. Evin Hansen 6:22.90

Boys 3200 Meter Run

  • 3. Marcos Valerio 10:06.68
  • 25. Greg Sherwin 11:19.97
  • 35. Adam Robinson 12:52.39

Boys 55 Meter Hurdles

  • 25. Jarret Atkins 9.86

Boys 4×200 Meter Relay

  • 14. GRHS A- Jarrett Atkins, Breyden Moorman, Josh Cudney, Marcos Molina 1:41.43

Boys 4×400 Meter Relay

  • 11. GRHS A- Jarrett Atkins, Breyden Moorman, Josh Cudney, Marcos Valerio 3:47.44

Boys 4×800 Meter Relay

  • 14. GRHS A- Caeden Grubb, Kaden Gailey, Alex Hlad, Greg Sherwin 10:09.57

Boys Long Jump

  • 35. Domenick Kunkle 17-03.00

Boys Team Scores

  • 1. Sheridan 106
  • 2. Star Valley 88
  • 3. Cheyenne East 71
  • 3. Natrona 71
  • 5. Laramie 68.5
  • 6. Thunder Basin 40
  • 7. Cheyenne Central 38
  • 8. Evanston 35
  • 9. Kelly Walsh 24.5
  • 10. Douglas 17
  • 11. Rock Springs 14
  • 12. Lovell 13
  • 13. Big Horn 11
  • 14. Mountain View 10
  • 14. Green River 10
  • 16. Campbell County 5
  • 17. Cody 2